Пресичаме границата на ‘Navajo Tribal Park’, на която пише ‘От тук важат законите на Navajo Nation’. Осъзнаваме, че преминаваме границата между два свята. Оказва се обширна територия, почти държава, с градове, които са изцяло индиански. Всички по магазините, бензиностанциите, навсякъде са само индианци – говорят помежду си на навахо, а белите сме гости.
Пристигаме в мотела привечер. Посреща ни жена, която е като от филм – високи скули, едри рамене, повечето индианци тук по-скоро приличат на мексиканци, както те самите казват за себе се – Не сме тези с плитките. Над главата и виси табела Ya’at’eeh, чиито смисъл съвсем не означава само ‘Добър Ден’, но това ще разбера няколко дни по-късно.
Всичко е толкова мое! Индианските шевици, гривните за защита от кедрови семена, куклите качина за късмет, тютюнът с най-различни имена, вкусните мекици вместо хляб. Наслаждавам се на това да не разбирам речта помежду им. Не мога да се сдържа и веднага купувам 3 любопитни картички – с индиански символи, с абсурдния пустинен заек с рога – кръстоска между антилопа и пустинен заек, както и с митичното същество от петроглифите Kokopelli, представляващо свирещ пънкар с флейта.
На сутринта пропускаме Marble Canyon и се отправяме се към Page, защото сме се уредили с билети за представлението, което се играе точно в 10.30ч. от слънчевите лъчи в каньона на антилопите.
Пътят ни минава през историческия ‘Navaho bridge‘, където се поглеждаме за първи път очи в очи с река Колорадо и се отбиваме през ‘Подковата’ – ‘Horseshoe Bend‘ – мястото, където тя прави почти 360 градусов завой. По средата една скала е отказала да се подчини на реката и се е кривнала като сбръчкана широкопола шапка. За първи път вървим през истинска пустиня, осеяна с кактуси. Обувките ни затъват в пясъка, жегата е наистина екстремна дори в ранната сутрин, а един час е достатъчен да изгорим от силното слънце.